Zapowiedź filmowa Międzynarodowego Roku Astronomii 2009

Na stronie internetowej http://www.astronomia2009.pl/film można obejrzeć zwiastun Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 w polskiej wersji językowej. Jest to film, z którego korzystają wszystkie kraje uczestniczące w obchodach "światowego święta astronomii" - w wersji angielskojęzycznej lub po przetłumaczeniu na języki narodowe.

W zwiastunie wykorzystano materiały filmowe i zdjęcia pochodzące z największych ziemskich i orbitalnych obserwatorów - między innymi z Gemini Observatory, CFHT, TWAN, Hubble Space Telescope, Mars Express i Spitzer Space Telescope oraz wizualizację dwóch nowych instrumentów budowanych przez Europejskie Obserwatorium Południowe - ALMA i VLT.

Pojawiające się podczas filmu hasła nawiązują do globalnych projektów, które podczas Roku Astronomii 2009 Międzynarodowa Unia Astronomiczna realizuje we współpracy z UNESCO i Organizacją Narodów Zjednoczonych. Programy te dotyczą na przykład ochrony ciemnego nieba, rozwoju astronomii w krajach Trzeciego Świata czy ukazania roli kobiet we współczesnych badaniach Kosmosu. Film wyjaśnia również pokrótce dlaczego właśnie w 2009 roku obchodzimy Międzynarodowy Rok Astronomii 2009.

Autorami filmu są Martin Kornmesser i Luis Calçada, a muzykę skomponował zespół MoveTwo (Axel Kornmesser i Markus Löffler). Kierownikiem produkcji trailera był Lars Lindberg Christensen, rzecznik prasowy ESA, ESO i Hubble Europe. Za polską postprodukcję odpowiadał zespół: Małgorzata Marcinkowska (miłośniczka astronomii związana z Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach), Paweł Maksym (popularyzator astronomii i dziennikarz związany z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Łodzi, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi) i Jan Pomierny (kierownik zespołu portalu Astronomia.pl).

Zobacz:

do góry